msmarvel

Kapitan Marvel - TOP 5 komiksowych ciekawostek

08.03.2019

Z okazji premiery filmu Kapitan Marvel - i Dnia Kobiet też - mamy dla Was zestaw ciekawostek o pierwszej gwieździe Marvela, czyli o Carol Danvers.

Moc

Przy okazji wcześniejszych wpisów wspominaliśmy Wam, że Carol zyskała swoje nadprzyrodzone umiejętności w wyniku działaniu Psyche-Magnitrona, czyli broni skonstruowanej przez Kree.

Kształtuje ona materię i energię według woli twórcy. Carol narażona na promieniowanie uszkodzonej maszyny zyskała kopię zdolności Mar-Vella, gdy oboje znaleźli się w jej zasięgu. Bohaterka stała się więc hybrydą genetyczną człowieka i Kree. Zyskała nadludzką siłę oraz dodatkowy zmysł przewidujący zagrożenia. Mogła w dowolnej chwili zmieniać cywilne ubranie w kombinezon, który dawał jej możliwość latania. Wraz z kolejnymi komiksowymi przygodami rozwijały się także jej moce.

Przy kolejnej ekspozycji na działanie Psyche-Magnitrona zyskała na przykład naturalną zdolność latania, niezależną od kombinezonu. W wersji zwanej Binary mogła także  swobodnie przebywać w przestrzeni kosmicznej i pokonywać prędkość światła. W tej postaci osiągnęła szczyt możliwości fizycznych - wymykają się one klasyfikacji i ciężko przyrównać je do mocy innych superbohaterów.

 

Komiksy krok po kroczku

Carol Danvers pierwszy raz pojawia się jako Ms. Marvel w komiksie Marvel Super-Heroes #13, w marcu 1968 roku. W zeszycie autorstwa Roya Thomasa i Gene’a Colana postać występuje jako regularny oficer sił powietrznych USA - Air Force i nie ma tu super mocy. Po wspomnianym wyżej wypadku z Psyche-Magnitronem w Captain Marvel #18 (listopad 1969), Carol dostaje w końcu własny zeszyt Ms. Marvel #1 (styczeń 1977).

Jako Ms. Marvel staje się wsparciem dla drużyny Avengersów w The Avengers #171 (maj 1978). W międzyczasie Carol używa nowych pseudonimów i poznajemy jej przygody jako Binary i Warbird. Natomiast w lipcu 2012 roku zakłada płaszcz Kapitana Marvela (za namową Kapitana Ameryki) na cześć zmarłego przyjaciela i superbohatera. Tym samy jej pseudonim Ms. Marvel jest do wzięcia, więc komiksowi twórcy natychmiast tę próżnię zapełniają i oddają go w ręce największej fanki Carol Danvers - Kamali Khan.

 

Pierwszy własny zeszyt

W mieście pojawia się nowa superbohaterka… Od razu zabiera się do działania i powstrzymuje napad na bank. Zwycięstwo jej jest jednak pozorne, gdyż z pieniędzmi ucieka superzłoczyńca Skorpion.

W kolejnej chmurce czytelnik widzi, znaną z komiksów o Spider-Manie, twarz J. Jonah Jamesona, który analizuje akcję w banku i wyświetla film z odlatująca bohaterką. Materiał ogląda Carol Danvers, nowa dziennikarka gazety Woman należącej do Daily Bugle. Jameson powierza je misję rozwiązania zagadki tajemniczej wojowniczki.

Później przenosimy się znowu do zagadkowej superbohaterki i widzimy ją, gdy ratuje Jamesona przed atakiem Skorpiona. Dzięki siódmemu zmysłowi udaje jej się wyczuć zagrożenie i w porę zareagować.

Co w tym czasie dzieje się z Carol? Dziennikarka boryka się z własnymi problemami zdrowotnymi - omdleniami, w czasie których zupełnie traci świadomość. I tu kończy się pierwszy zeszyt przygód Ms. Marvel. W kolejny numerach - ponad 20-tu - poznajemy dalsze losy superbohaterki, widzimy jak odkrywa swoją drugą naturę i zaczyna panować nad mocami… aż do wygaśnięcia serii.

Zauważyliście, że Carol pracuje w tej samej gazecie co Spider-Man? Dla mniej wprawionych w boju fanów Marvela została w komiksie uwzględniona scena, w której Danvers i Parker mijają się w budynku wydawnictwa.

Przygody po bandzie

Najbardziej dziką przygodę Ms. Marvel (według naszej subiektywnej opinii) możecie przeczytać w 200 numerze przygód Avengersów z października 1980 roku.

Carol w swojej super postaci zostaje porwana i przeniesiona do innego wymiaru, gdzie porywacz Marcus Immortus funduje jej pranie mózgu i nieplanowaną ciążę. Najgorzej, że dziecko, które rodzi jest de facto jej oprawcą, tą samą osobą, która uwikłała Carol w międzywymiarową torturę. Zanim uda jej się w tej matni wyrwać na stałe, wraca wiedziona syndromem sztokholmskim do swojego prześladowcy.

Przynależność

Carol Danvers zdecydowanie nie próżnowała. W swoich komiksowych przygodach dała się poznać jako pilot, urzędnik, agentka wywiadu, pisarka, dziennikarka, kosmiczna piratka i superbohaterski mediator. Możemy powiązać ją z takimi grupami jak Mighty Avengers, New Avengers, Avengers, X-Men, S.H.I.E.L.D. Wśród ulubieńców Ms. Marvel zdecydowanie możemy wymienić pierwszego Kapitana Marvela, Kapitana Amerykę, Logana i profesora  Xaviera.

Jeśli macie ochotę przeżyć przygody wspólnie z Carol Danvers zachęcamy do sięgnięcia po komiksy oraz jako obowiązkowy punkt programu - musicie zaliczyć wizytę w kinie. Film Kapitan Marvel już jest dostępny dla fanów.

Dzięki za uwagę! Do przeczytania!

Newsletter