5 faktów o Pac-Manie, które warto znać

17.03.2021

Żółtą głowę pożerającą kuleczki, która ucieka przed kolorowymi duszkami znają wszyscy. Nawet osoby, które nigdy nie miały okazji grać w tę kultową grę z 1980 roku.

#1

Twórcą gry jest Toru Iwatani ­- japoński projektant gier komputerowych. Mimo że gra zdobyła fenomenalną popularność na świecie, autor nie czerpał z niej bezpośrednich zysków, z resztą jak wielu programistów i projektantów w tamtych czasach w Japonii. Był po prostu pracownikiem, który świetnie wykonywał swoją pracę - nie wpływało to jednak na jego pensje i premie. Wielkie powodzenie Pac-Mana Iwatani wykorzystał dopiero po 27 latach, wydając przeznaczoną na konsolę Xbox 360 grę Pac-Man: Championship Edition.

 

Dzisiaj Iwatani może cieszyć się swoim sukcesem popijając kawę z kubka przypominającego mu o swoim dziele.

#2

Pierwsza maszyna Pac-Man (wtedy nazywana Puck-Man) ustawiona była w tokijskim kinie 22 maja 1980 roku. Nikt nie spodziewał się wielkiego zainteresowania grą, która pozbawiona była możliwości strzelania. Jednak jeszcze w tym samym roku amerykański dystrybutor zapewnił jej wielką popularność. W ciągu 18 miesięcy sprzedano 350 000 maszyn z prostą grą z żółtą kulką. Dzisiaj maszyny należą już do kategorii vintage i są prawdziwą gratką dla kolekcjonerów. Ich ceny dochodzą nawet do 2 000 $.

Mniejsza wersja kultowej maszyny z lat osiemdziesiątych w formie breloka zadowoli każdego fana gry jak i stylu vintage. W końcu nie każdy ma miejsce w pokoju na wielką, starą maszynę obsługującą tylko jedną prostą grę.

Jeśli szukacie innego wyjątkowego prezentu z motywem Pac-Mana to niewątpliwie 1 000 puzzli z labiryntem z gry zrobi dobrą robotę.

 

 #3

Najwyższym możliwym wynikiem do osiągnięcia w grze jest 3 333 360 punktów. Taki wynik można osiągnąć przechodząc ostatni 255 level, zbierając przez wszystkie poziomy wszystkie zwykłe i specjalne kulki, wszystkie przestraszone duszki i owoce. Legendarnym rekordzistą (który nie może zostać pokonany) został Billy Mitchell, który 3 lipca 1999 osiągnął maksymalny wynik. Cała gra trwała 6 godzin.

Dzisiaj Billy może się cieszyć z rekordu zimnym piwkiem otwartym unikatowym breloczkiem w kształcie Pac-Mana.

 #4

Każdy duszek z gry ma swoje imię: czerwony nazywa się Blinky, rożowego nazywano Pinky, błękitny to Inky, a pomarańczowy - Clyde. Każdy z nich zachowuje się troszkę inaczej:

 

Czerwony cały czas podąża bezpośrednio za Pac-Manem, niczym jego cień. Co więcej Blinky przyspiesza, gdy Pac-Man zje odpowiednią liczbę kulek.

Pinky atakuje znienacka - zawsze stara się być o krok przed Pac-Manem i zmierza tam, gdzie Pac-Man znajdzie się za chwilę.

Niebieski Inky jest najbardziej nieprzewidywalnym duchem i jego zachowanie sprawia wrażenie losowego.

Pomarańczowy Clyde zawsze pozostaje gdzieś z boku, niby ściga Pac-Mana, ale tak jakby nigdy nie chciał go dogonić.

 

Kolorowe duchy znajdziecie wyszyte na naszej czapce z daszkiem. Dodatkowo jest ona w stylu vintage i wygląda na wprost wyciągniętą z amerykańskiego salonu gier video.

                

 #5

Pac-Man przesiąknął głęboko do popkultury światowej. Jest jedną z najbardziej wpływowych gier wszechczasów. Nakręcono dwa seriale animowane oraz film fabularny z bohaterem tej gry. Powstały też dwie piosenki, w których wykorzystano ścieżkę dźwiękową i odgłosy z Pac-Mana: Buckner And Garcia „Pac-Man Fever” i Bloodhound Gang „Mope”.

Świetnym pomysłem wydaje się zorganizowanie tematycznej imprezy urodzinowej lub Halloween z motywem Pac-Mana. Bardzo łatwo własnoręcznie wykonać ozdoby w kształcie żółtego bohatera. Dekoracje dopełnią szklanki z neonowym printem nawiązującym do kultowej gry z lat’80. Jeśli chcielibyście jeszcze bardziej wczuć się w klimat cyfrowego świata to załóżcie naszą czapkę, koszulkę i skarpetki. Bawcie się dobrze, tylko pamiętajcie, żeby za szybko nie wpaść w „game over”.

 

 

Produkty Good Loot znajdziesz na: